35YK470M10X16
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35YK470M10X16
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current @ High Frequency :
816mA @ 10kHz
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
680mA @ 120Hz
Published :
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
470µF
Voltage - Rated :
35V
Height Seated (Max) :
0.689 17.50mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Series :
YK
Datasheets
35YK470M10X16
YK 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can