35THV33M6.3X8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35THV33M6.3X8
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.248Dia 6.30mm
Tolerance :
±20%
Life (Hours) :
2000 hours
Applications :
Automotive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Ratings :
AEC-Q200
Mounting Type :
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
700mOhm @ 100kHz
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Surface Mount Land Size :
0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Ripple Current @ Low Frequency :
90mA @ 120Hz
Packing Method :
TR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Polarization :
Polar
Length :
7.2mm
Tan Delta :
0.16
Rated (DC) Voltage (URdc) :
35V
Leakage Current :
0.01155mA
Capacitance :
33μF
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ripple Current :
90mA
Width :
6.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
Flat
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
35V
Ripple Current @ High Frequency :
200mA @ 100kHz
Series :
THV
Factory Lead Time :
17 Weeks
Datasheets
35THV33M6.3X8
THV 33μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 90mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~125°C Polar Radial, Can - SMD