35SEPF39M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35SEPF39M
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 39UF 20% 35V T/H
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
273μA
Number of Terminations :
Lead Diameter :
500 µm
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Lead Pitch :
3.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dissipation Factor :
12 %
Mount :
Through Hole
Height :
7mm
Package / Case :
Radial, Can
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage :
35V
Termination :
Radial
Ripple Current @ High Frequency :
2.8A @ 100kHz
Height Seated (Max) :
0.276 7.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Life (Hours) :
5000 hours
Capacitance :
39μF
Operating Temperature :
-55°C~105°C
REACH SVHC :
No SVHC
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Series :
OS-CON™, SEPF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
140mA @ 120Hz
ECCN Code :
EAR99
Type :
Polymer
Voltage - Rated DC :
35V
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
7
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Published :
2013
Diameter :
8mm
Ripple Current :
2.8A
Polarity :
Polar
Tolerance :
±20%
Datasheets
35SEPF39M
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 35SEPF39M from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, Voltage:35V, Operating Temperature:-55°C~105°C, Type:Polymer, Number of Pins:7, 35SEPF39M pinout, 35SEPF39M datasheet PDF, 35SEPF39M amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 35SEPF39M ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 35SEPF39M
39μF ±20% Radial, Can 0.276 7.00mm Bulk 30mOhm OS-CON™, SEPF Through Hole Polymer General Purpose