35RX3056MT15X11
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35RX3056MT15X11
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
2000 hours
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Series :
RX30
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated :
35V
Lead Pitch :
2.0066mm
Applications :
Automotive
Capacitance :
56µF
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 130°C
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
35RX3056MT15X11
Rubycon 35RX3056MT15X11
RX30 56μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 0.197Dia 5.00mm -40°C~130°C Polar 2.0066mm Radial, Can