35PJV100M6.3X8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35PJV100M6.3X8
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - SMD
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY HYB 100UF 35V SMD
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Series :
PJV
Package :
Digi-Reel?
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
35 V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Type :
Hybrid
Lead Spacing :
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting Type :
Surface Mount
Capacitance :
100 µF
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
84 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency :
1.68 A @ 100 kHz
Applications :
Automotive
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Datasheets
35PJV100M6.3X8
100 μF ±20% Radial, Can - SMD 30mOhm PJV Surface Mount Hybrid Automotive