35NW54.7MEFC5X5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35NW54.7MEFC5X5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
35V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current :
14mA
Diameter :
5mm
Ripple Current @ High Frequency :
21mA @ 10kHz
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance :
4.7μF
Package / Case :
Radial, Can
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Polarization :
Bi-Polar
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
17 Weeks
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Pitch :
2.0066mm
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
14mA @ 120Hz
Height :
5mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated DC :
35V
Life (Hours) :
1000 hours
Series :
NW5
Max Operating Temperature :
85°C
Height Seated (Max) :
0.256 6.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Datasheets
35NW54.7MEFC5X5
Rubycon 35NW54.7MEFC5X5
NW5 4.7μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 14mA 0.197Dia 5.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 2.0066mm Radial, Can