35NA100MEFC10X12.5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
35NA100MEFC10X12.5
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Series :
NA
Capacitance :
100μF
Height :
12.5mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current :
220mA
Ripple Current @ High Frequency :
264mA @ 10kHz
Diameter :
10mm
REACH SVHC :
Unknown
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Polarization :
Bi-Polar
Ripple Current @ Low Frequency :
220mA @ 120Hz
Lead Pitch :
5.0038mm
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated DC :
35V
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Rubycon 35NA100MEFC10X12.5
NA 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 220mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Bi-Polar 5.0038mm Radial, Can