358C1000B5C3T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
358C1000B5C3T
Manufacturer
CTS Corporation
Package / Case
6-SMD, No Lead
Datasheet
Download
Description
XTAL OSC VCXO 100.0000MHZ HCMOS
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Oscillators
Package / Case :
6-SMD, No Lead
Height Seated (Max) :
0.051 1.30mm
Size / Dimension :
0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
Linearity :
15%
Operating Temperature :
-20°C~70°C
Frequency Stability :
±25ppm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Supply (Max) :
65mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Output :
HCMOS
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
VCXO
Physical Dimension :
5.0mm X 3.2mm X 1.3mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage :
3.3V
Operating Frequency :
100MHz
Base Resonator :
Crystal
Rise Time-Max :
10ns
Frequency :
100MHz
Terminal Finish :
Gold Flash (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Function :
Enable/Disable
Symmetry-Max :
55/45%
Absolute Pull Range (APR) :
±50ppm
Control Voltage-Max :
3V
Voltage - Supply :
3.3V
Series :
358C
Control Voltage-Min :
0.3V
Surface Mount :
yes
Fall Time-Max :
10ns
Current - Supply (Disable) (Max) :
22mA