354056RJT
Mfr.Part #
354056RJT
Description
RES 3540 56R 5%
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
4W
Size / Dimension :
0.280Lx0.165W 7.10mmx4.20mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
3540, CGS
Resistance :
56Ohm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Tolerance :
±5%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
354056RJT
TE Connectivity AMP Connectors 354056RJT
3540, CGS Series, Thick Film, 56Ohm, 4W, ±5%, -55°C~155°C