3540470RJT
Mfr.Part #
3540470RJT
Description
RES 3540 470R 5%
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Width :
4.2 mm
Supplier Device Package :
Product Type :
Thick Film Resistors
Voltage Rating :
250 V
Length :
7.1 mm
Product :
Thick Film Resistors SMD
Packaging :
Cut Tape
Technology :
Thick Film
Height - Seated (Max) :
0.047 (1.20mm)
Failure Rate :
Resistance :
470 Ohm
Height :
1.1 mm
Product Status :
Active
Base Product Number :
Qualification :
Termination Style :
SMD/SMT
TE Connectivity
Number of Terminations :
2
Features :
Size / Dimension :
0.280 L x 0.165 W (7.10mm x 4.20mm)
Product Width :
4.2 mm
RoHS :
Details
Subcategory :
Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Temperature Coefficient :
± 100ppm/°C
Tolerance :
5 %
Mounting Style :
PCB Mount
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Package :
Bulk
Package / Case :
Nonstandard
Power Rating :
4 W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Length :
7.1 mm
Power (Watts) :
4W
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Resistor Type :
High Power
Resistance Tolerance :
± 5%
Series :
Datasheets
3540470RJT
TE Connectivity AMP Connectors 3540470RJT
High Power * Series, Thick Film, 470 Ohm, 4W, 5 %, -55°C ~ 155°C