3540180KJT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3540180KJT
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
RES 3540 180K 5%
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Length :
7.1 mm
Product :
Thick Film Resistors SMD
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
TE Connectivity
Mounting Style :
PCB Mount
Product Type :
Thick Film Resistors
Qualification :
Tolerance :
5 %
Subcategory :
Resistors
RoHS :
Details
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Width :
4.2 mm
Power Rating :
4W
Base Product Number :
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Failure Rate :
Technology :
Thick Film
Product Width :
4.2mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Length :
7.1mm
Height - Seated (Max) :
0.047 (1.20mm)
Series :
Product Status :
Active
Packaging :
Reel
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Temperature Coefficient :
± 100ppm/°C
Resistance Tolerance :
± 5%
Height :
1.1 mm
Resistor Type :
High Power
Resistance :
180kOhm
Size / Dimension :
0.280 L x 0.165 W (7.10mm x 4.20mm)
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Termination Style :
SMD/SMT
Composition :
Thick Film
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Power (Watts) :
4W
Voltage Rating :
250V
Package / Case :
Nonstandard
Datasheets
3540180KJT
TE Connectivity AMP Connectors 3540180KJT
High Power 3540 Series, Thick Film, 180kohm, 4W, 5 %, -55°C ~ 155°C