350VXH390MEFC30X35
Mfr.Part #
350VXH390MEFC30X35
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
350V
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
2.478A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Capacitance :
390µF
Series :
VXH
Ripple Current @ Low Frequency :
1.77A @ 120Hz
VXH 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In