350USC270MEFC22X40
Mfr.Part #
350USC270MEFC22X40
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated :
350V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
3000 hours
Ripple Current :
1.7A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.7A @ 120Hz
Capacitance :
270μF
Ripple Current @ High Frequency :
2.38A @ 10kHz
Series :
USC
USC 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.7A 0.866Dia 22.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In