350TXW150M18X30
Mfr.Part #
350TXW150M18X30
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 150UF 20% 350V RAD TH
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
150µF
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Series :
TXW
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm
Voltage - Rated :
350V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Through Hole
Datasheets
350TXW150M18X30
Rubycon 350TXW150M18X30
TXW 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can