350CFX47M16X20
Mfr.Part #
350CFX47M16X20
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 47UF 20% 350V RADIAL
Capacitance :
47μF
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height Seated (Max) :
0.866 22.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
350V
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Series :
CFX
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Datasheets
350CFX47M16X20
CFX 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can