34BWSP12B4M6RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34BWSP12B4M6RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Package :
Bulk
Brand :
Grayhill
Termination :
PC Pin
JESD-609 Code :
e4
Contact (AC) Max Rating R Load :
.02A@20VAC
Contact Current(AC)-Max :
0.02A
Switch Function :
On-On
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Actuator :
TOGGLE
Illumination Type, Color :
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Voltage Rating - AC :
20V
Illumination Color :
Subcategory :
Switches
Body Length or Diameter :
12.8 mm
Base Product Number :
34BWSP12
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED; IP67
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Actuator Length :
7.60mm
HTS Code :
Lamp Type :
Mounting Style :
PCB Mount, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Current(DC)-Max :
0.02A
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Packaging :
Bulk
Published :
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
20V
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
RoHS Status :
RoHS Compliant
IP Rating :
Surface Mount :
No
RoHS :
Details
Termination Type :
Solder
Illumination :
Non-Illuminated
Power Rating :
400 mVA
Current Rating :
5A
Series :
34b
Compliance :
Contact Voltage(DC)-Max :
20 V
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Contact Plating :
Gold
Contact Form :
SPDT
Circuit :
SPDT
Grayhill
Switch Action :
LATCHED
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Voltage - Rated DC :
20V
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Illumination Voltage (Nominal) :
Product Category :
Toggle Switches
Bushing Thread :
Unthreaded
Termination Style :
PC Pin
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact (DC) Max Rating R Load :
.02A@20VDC
ECCN Code :
EAR99
Contact Voltage(AC)-Max :
20 V
Panel Cutout Dimensions :
Electrical Life :
50,000 Cycles
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating - DC :
20V
Length :
12.8mm
Product Type :
Toggle Switches
Contact Current Rating :
5A
Mount :
Brackets, Through Hole
Actuator Type :
Standard Round
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Body Breadth :
12.1 mm
Datasheets
34BWSP12B4M6RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"