34BW3P12B4M6QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34BW3P12B4M6QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
GOLD/SILVER
Bushing Thread :
Unthreaded
Published :
Reach Compliance Code :
Compliant
AC Voltage Rating (Max) :
250
Dielectric Strength :
1500Vrms
Contact Current(DC)-Max :
5A
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Thread Size :
Not Required
Subcategory :
Switches
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Bushing Type :
Unthreaded
Body Length or Diameter :
14.35mm
Number of Terminals :
9
Package :
Bulk
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Current Rating :
5A
Product Length (mm) :
12.8(mm)
Type :
Sealed
Product Category :
Toggle Switches
Actuator Type :
Standard Round
Electrical Life :
50,000 Cycles
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Switch Function :
On-On
Voltage Rating - AC :
125V
RoHS :
Details
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Termination :
PC Pin
Illumination Type, Color :
DC Voltage Rating (Max) :
28
HTS Code :
Series :
34b
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Silver (Ag) barrier
Contact Form :
3PDT
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Seal Description :
O-Ring/Epoxy
Contact Current(AC)-Max :
5A
Product Status :
Active
Actuator Style :
Round Lever
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Power Rating :
400 mVA
Actuator :
TOGGLE
Body Orientation :
RIGHT ANGLE
Actuator Length :
7.60mm
Product Type :
Toggle Switches
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Grayhill
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage - Rated DC :
28V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Illumination Color :
Body Breadth :
12.8 mm
Lamp Type :
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Pole Throw Configuration :
3PDT
Brand :
Grayhill
Pbfree Code :
yes
Seal Location :
Actuator/Terminals
Mount :
Through Hole
Actuator Color :
Chrome
Current Rating (Max) :
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Insulation Resistance :
1000(Mohm)
Actuator Length (mm) :
7.6(mm)
Switch Configuration :
ON None ON
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Panel Cutout Dimensions :
Termination Style :
PC Pin
Illumination Voltage (Nominal) :
Voltage - Rated AC :
125V
Illumination :
Non-Illuminated
Packaging :
Bulk
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@125VAC
Termination Type :
Solder
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Voltage Rating - DC :
28V
Base Product Number :
34BW3
Product Depth (mm) :
36.55(mm)
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED; IP67
Surface Mount :
No
Circuit :
Mounting Style :
Through Hole
Switch Action :
LATCHED
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
34BW3P12B4M6QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"