34BWSP12B4M6QT
Mfr.Part #
34BWSP12B4M6QT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V
Body Length or Diameter :
12.8mm
Switch Configuration :
ON None ON
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Lamp Type :
Radiation Hardening :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Voltage Rating - DC :
28V
Mount :
Brackets, Through Hole
50,000 Cycles
Orientation :
RIGHT ANGLE
Mounting Style :
PCB Mount, Right Angle
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED; IP67
Contact Current Rating :
5A
Illumination Color :
REACH SVHC :
Unknown
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@125VAC
Body Breadth :
12.1 mm
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
IP Rating :
Bushing Thread :
Unthreaded
Contact Current(AC)-Max :
5A
Contact Current(DC)-Max :
5A
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting :
PC Mount with Bracket
Current Rating :
5A
Termination :
PC Pins
Actuator Length :
7.60mm
Published :
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Illumination Type, Color :
Compliance :
Voltage - Rated AC :
125V
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Voltage Rating - AC :
125V
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Silver (Ag) barrier
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Panel Cutout Dimensions :
Pole Throw Configuration :
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Plating :
Gold, Silver
Voltage - Rated DC :
28V
Grayhill
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Datasheets
34BWSP12B4M6QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"