34BWSP12B4M2RT
Mfr.Part #
34BWSP12B4M2RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Panel Cutout Dimensions :
Length :
12.8mm
Contact Current(AC)-Max :
0.02A
LATCHED
Depth :
6.8mm
Contact Plating :
Gold
Termination :
PC Pin
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
yes
Lead Free :
Lead Free
Mount :
PC Mount, Through Hole
Contact Current(DC)-Max :
0.02A
Contact Voltage(AC)-Max :
20 V
Voltage Rating - DC :
20V
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Body Height :
10.5mm
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Lamp Type :
Mounting Style :
Through Hole
Contact (AC) Max Rating R Load :
.02A@20VAC
Actuator Length :
7.60mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Breadth :
6.8 mm
Contact (DC) Max Rating R Load :
.02A@20VDC
Voltage - Rated DC :
20V
Voltage - Rated AC :
20V
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Mounting Type :
Through Hole
Illumination Color :
Illumination Type, Color :
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Contact Voltage(DC)-Max :
20 V
Bushing Thread :
Unthreaded
Termination Style :
PC Pin
JESD-609 Code :
e4
Body Length or Diameter :
12.8 mm
Voltage Rating - AC :
20V
Terminal Finish :
Gold (Au)
Datasheets
34BWSP12B4M2RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"