34BWSP12B1M2RT
Mfr.Part #
34BWSP12B1M2RT
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Contact Current(DC)-Max :
0.02A
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
DC Voltage Rating (Max) :
20
Insulation Resistance :
1000(Mohm)
Voltage - Rated DC :
20V
Mount :
Panel
Contact Material :
COPPER ALLOY
Bushing Type :
Threaded
Seal Location :
Actuator/Terminals
TOGGLE
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Contact Plating :
Gold
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Pole Throw Configuration :
SPDT
Product Length (mm) :
Mounting Type :
Panel Mount
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Contact (DC) Max Rating R Load :
.02A@20VDC
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Actuator Color :
Chrome
Body Height :
10.5mm
Termination :
PC Pin
50,000 Cycles
Product Height (mm) :
25.7(mm)
Body Orientation :
Straight
Dielectric Strength :
1500Vrms
Contact Voltage(DC)-Max :
20 V
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
RoHS Compliant
AC Voltage Rating (Max) :
20
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Type :
Sealed
Body Length or Diameter :
12.8mm
Base Product Number :
34BWSP12
Actuator Style :
Round Lever
Voltage Rating - DC :
20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Length (mm) :
5.5(mm)
Subcategory :
Switches
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
JESD-609 Code :
e4
400 mVA
Number of Terminals :
3
Mounting Style :
Through Hole
Body Breadth :
6.8 mm
Switch Configuration :
ON None ON
Product Depth (mm) :
6.8(mm)
Contact Current(AC)-Max :
0.02A
Series :
34b
Seal Description :
O-Ring/Epoxy
Voltage Rating - AC :
20V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Contact (AC) Max Rating R Load :
.02A@20VAC
Contact Voltage(AC)-Max :
20 V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Termination Style :
PC Pin
Voltage - Rated AC :
20V
yes
Thread Size :
Actuator Length :
5.50mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Datasheets
34BWSP12B1M2RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"