34BWSP12B1M1RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34BWSP12B1M1RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated AC :
20V
Lamp Type :
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Factory Lead Time :
18 Weeks
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Bushing Thread :
Contact Current(AC)-Max :
0.02A
Surface Mount :
No
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mounting Style :
Through Hole
Contact Plating :
Gold
Illumination Voltage (Nominal) :
Switch Function :
On-On
Base Product Number :
34BWSP12
Switch Action :
LATCHED
Circuit :
SPDT
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Product Type :
Toggle Switches
Grayhill
Product Status :
Active
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Contact Current(DC)-Max :
0.02A
JESD-609 Code :
e4
Brand :
Grayhill
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
ECCN Code :
EAR99
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED; IP67
Series :
34b
Contact Voltage(AC)-Max :
20 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Form :
SPDT
Voltage Rating - DC :
20V
RoHS :
Details
Contact Voltage(DC)-Max :
20 V
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Actuator :
TOGGLE
Actuator Type :
Standard Round
Body Breadth :
6.8 mm
Reach Compliance Code :
Compliant
Electrical Life :
50,000 Cycles
Body Length or Diameter :
12.8mm
HTS Code :
Actuator Length :
5.50mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package :
Bulk
Termination Style :
Solder Lug
Contact (AC) Max Rating R Load :
.02A@20VAC
Packaging :
Bulk
Published :
Mount :
Panel
Power Rating :
400 mVA
Mounting Type :
Panel Mount
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating - AC :
20V
Body Height :
10.5mm
Product Category :
Toggle Switches
Termination Type :
Solder
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
Illumination :
Non-Illuminated
Voltage - Rated DC :
20V
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Illumination Type, Color :
Contact (DC) Max Rating R Load :
.02A@20VDC
Illumination Color :
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Subcategory :
Switches
Mounting Feature :
Panel Mount
Datasheets
34BWSP12B1M1RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"