34BWDP12B4V3RT
Mfr.Part #
34BWDP12B4V3RT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Voltage - Rated AC :
20V
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Bushing Thread :
Unthreaded
Illumination Type, Color :
Actuator Length :
7.60mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Strength :
1500Vrms
34b
Switch Configuration :
ON None ON
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Contact Voltage(AC)-Max :
20 V
Compliant
Actuator Color :
Chrome
Contact Current(AC)-Max :
0.02A
Bushing Type :
Unthreaded
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Insulation Resistance :
1000(Mohm)
Details
Body Orientation :
Straight
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Solder
Thread Size :
Not Required
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
DC Voltage Rating (Max) :
20
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Termination :
PC Pin
Actuator :
TOGGLE
Published :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Mounting Style :
Through Hole
Contact Current(DC)-Max :
0.02A
Product Status :
Active
Number of Terminals :
6
Actuator Length (mm) :
7.6(mm)
Body Length or Diameter :
15.75mm
Voltage - Rated DC :
20V
Body Height :
16mm
Voltage Rating - AC :
20V
Contact Form :
DPDT
AC Voltage Rating (Max) :
20
Product Height (mm) :
29.95(mm)
Type :
Sealed
Contact Plating :
Gold
Pole Throw Configuration :
Mount :
Brackets, Through Hole
Contact (AC) Max Rating R Load :
.02A@20VAC
Body Breadth :
8.13 mm
Circuit :
HTS Code :
JESD-609 Code :
e4
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Contact (DC) Max Rating R Load :
.02A@20VDC
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Actuator Style :
Round Lever
Seal Description :
O-Ring/Epoxy
Product Length (mm) :
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Voltage Rating - DC :
20V
Contact Voltage(DC)-Max :
20 V
Product Type :
Toggle Switches
Seal Location :
Actuator/Terminals
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
34BWDP12B4V3RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"