34BWDP12B4V2QT
Mfr.Part #
34BWDP12B4V2QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Stock
49
In Stock :
49
Terminal Finish :
Gold (Au)
Product Height (mm) :
25.63(mm)
Mount :
Brackets, Through Hole
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Throw Configuration :
Standard Round
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@125VAC
Contact Resistance Max :
10(mohm)
Body Breadth :
8.13 mm
Current Rating :
5A
Termination :
PC Pins
TOGGLE SWITCH
Illumination Type :
Non-Illuminated
Switch Configuration :
ON None ON
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Lead Free :
Lead Free
Panel Cutout Dimensions :
Contact Current(DC)-Max :
5A
Actuator Length :
7.60mm
Contact Resistance :
10MOhm
EPOXY TERMINAL SEALED; IP67
Actuator :
TOGGLE
Toggle Switches
Number of Terminals :
6
Voltage Rating (DC) :
28 V
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Bushing Thread :
Unthreaded
Seal Description :
O-Ring/Epoxy
Published :
2010
Actuator Color :
Chrome
Actuator Style :
Round Lever
Pbfree Code :
yes
Bushing Type :
Unthreaded
Product Length (mm) :
16.26(mm)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Dielectric Strength :
1500Vrms
Actuator Length (mm) :
7.6(mm)
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
RoHS Compliant
Current Rating (Max) :
Illumination Type, Color :
JESD-609 Code :
e4
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Material :
COPPER ALLOY
Epoxy Sealed Terminals
Mounting :
PC Mount with Bracket
Mounting Style :
Through Hole
Insulation Resistance :
1000(Mohm)
Seal Location :
Actuator/Terminals
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Pole Throw Configuration :
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Max Operating Temperature :
85 °C
Product Status :
Active
Orientation :
Straight
Contact Plating :
Gold, Silver
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Body Length or Diameter :
15.75mm
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Type :
Sealed
Radiation Hardening :
No
Body Orientation :
Straight
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
DC Voltage Rating (Max) :
28
Min Operating Temperature :
-30 °C
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Voltage Rating - DC :
28V
Voltage Rating (AC) :
125 V
Thread Size :
Not Required
Voltage Rating - AC :
125V
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
28V
Schedule B :
Contact Current(AC)-Max :
5A
Body Height :
11.68mm
AC Voltage Rating (Max) :
250
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Illumination Voltage (Nominal) :
Datasheets
34BWDP12B4V2QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"