34BWDP12B4M7QT
Mfr.Part #
34BWDP12B4M7QT
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Product Category :
Actuator :
TOGGLE
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Contact Current(AC)-Max :
5A
Voltage Rating - DC :
28V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Mounting :
PC Mount with Bracket
Radiation Hardening :
No
Actuator Length :
7.60mm
Body Breadth :
11.6 mm
Body Height :
12.8mm
Voltage - Rated DC :
28V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Current(DC)-Max :
5A
Voltage - Rated AC :
125V
Body Length or Diameter :
12.7mm
Mounting Style :
Through Hole
Switch Configuration :
ON None ON
Current Rating :
5A
Pbfree Code :
yes
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@125VAC
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Silver (Ag) barrier
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Contact Material :
COPPER ALLOY
Voltage Rating - AC :
125V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Pole Throw Configuration :
DPDT
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Mount :
Brackets, Through Hole, Vertical
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle, Vertical
Bushing Thread :
Unthreaded
Base Product Number :
34BWDP12
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Plating :
Gold, Silver
Datasheets
34BWDP12B4M7QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"