34BWDP12B1M2RT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34BWDP12B1M2RT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Mounting Style :
PCB Mount
Switch Action :
LATCHED
Grayhill
Voltage Rating - AC :
20V
Mount :
Panel
Illumination Type, Color :
Illumination :
Non-Illuminated
Body Breadth :
11.6 mm
JESD-609 Code :
e4
Published :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Feature :
Epoxy Sealed Terminals
Electrical Life :
50,000 Cycles
Packaging :
Bulk
Surface Mount :
No
Voltage - Rated DC :
20V
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Brand :
Grayhill
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
RoHS :
Details
Base Product Number :
34BWDP12
Current Rating (Amps) :
0.4VA AC/DC
Illumination Voltage (Nominal) :
Product Category :
Toggle Switches
Contact Form :
DPDT
Termination :
PC Pin
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Throw Configuration :
DPDT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Product Status :
Active
Actuator Type :
Standard Round
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Circuit :
Contact Plating :
Gold
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Series :
34b
HTS Code :
Body Height :
10.5 mm
Max Operating Temperature :
85°C
Switch Function :
On-On
Subcategory :
Switches
Body Length or Diameter :
12.8 mm
Termination Style :
PC Pin
Illumination Type :
Non-Illuminated
Termination Type :
Solder
Factory Lead Time :
18 Weeks
Contact Current(AC)-Max :
0.02 A
Reach Compliance Code :
Compliant
IP Rating :
Min Operating Temperature :
-30°C
Contact Voltage(AC)-Max :
20 V
Features :
Epoxy Sealed Terminals
Contact Current(DC)-Max :
0.02 A
Package :
Bulk
Lamp Type :
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Actuator Length :
5.50mm
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED; IP67
Current Rating :
0.4VA (AC/DC)
Voltage - Rated AC :
20V
Terminal Finish :
Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage Rating - DC :
20V
Pbfree Code :
yes
Contact Voltage(DC)-Max :
20 V
Ratings :
Dust Tight, IP67, Waterproof
Power Rating :
400 mVA
Compliance :
Illumination Color :
Bushing Thread :
Product Type :
Toggle Switches
Datasheets
34BWDP12B1M2RT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"