337LBB160M2BC
Mfr.Part #
337LBB160M2BC
Description
CAP ALUM 330UF 20% 160V SNAP
Bulk
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Voltage - Rated DC :
160V
22 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Ripple Current @ Low Frequency :
1.4A @ 120Hz
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.058A @ 10kHz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
502.38Ohm @ 120Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
1.4A
Life (Hours) :
3000 hours
ROHS3 Compliant
Diameter :
22mm
Capacitance :
330µF
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Series :
LBB
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Tan Delta :
0.1
Dielectric Material :
Aluminium
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Published :
Height :
25mm
Mounting Type :
Through Hole
Leakage Current :
3mA
Datasheets
337LBB160M2BC
Cornell Dubilier Electronics 337LBB160M2BC
LBB 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.4A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In