337CKS160MLAG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
337CKS160MLAG
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 160V RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.005Ohm @ 120Hz
Size / Dimension :
0.709Dia 18.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.725A @ 100kHz
Mounting Type :
Through Hole
Polarization :
Polar
Series :
CKS
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Applications :
Bypass, Decoupling
Voltage - Rated :
160V
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
1.15A @ 120Hz
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
22 Weeks
Capacitance :
330µF
Height Seated (Max) :
1.240 31.50mm
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
337CKS160MLAG
Cornell Dubilier Electronics 337CKS160MLAG
CKS 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.709Dia 18.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can