336AVG100MGBJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
336AVG100MGBJ
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 33UF 20% 100V T/H
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Voltage - Rated :
100V
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Ripple Current :
2.1A
ECCN Code :
EAR99
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
33μF
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Polarity :
Polar
Factory Lead Time :
22 Weeks
Ripple Current @ High Frequency :
2.1A @ 100kHz
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Series :
AVG
Published :
Lead Pitch :
5.0038mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Size / Dimension :
0.394Dia 10.00mm
Package / Case :
Radial, Can
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Polymer
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency :
105mA @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
38mOhm
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
336AVG100MGBJ
Cornell Dubilier Electronics 336AVG100MGBJ
33μF ±20% Radial, Can 0.532 13.50mm Bulk 38mOhm AVG Through Hole Polymer General Purpose