3198FE313U050KMA5
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3198FE313U050KMA5
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 31000UF 50V SCREW
Stock
11
In Stock :
11
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
2015
Series :
3198
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Life (Hours) :
3000 hours
Mount :
Chassis Mount
Capacitance :
31000μF
Voltage - Rated :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
-10% +75%
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Lead Pitch :
28.575mm
Height Seated (Max) :
4.125 104.78mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Feature :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
3198FE313U050KMA5
Cornell Dubilier Electronics 3198FE313U050KMA5
3198 31000μF Capacitor -10% +75% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~105°C Polar 28.575mm Radial, Can - Screw Terminals