3186FC222M400MPC1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
3186FC222M400MPC1
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
2.500Dia 63.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Life (Hours) :
1500 hours
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
1500 Hrs @ 85°C
Min Operating Temperature :
-40°C
Published :
Series :
Mount :
Chassis Mount
Voltage - Rated :
400V
Max Operating Temperature :
85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
400V
Height :
79.4mm
Capacitance :
2200µF
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
3.125 79.38mm
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diameter :
63.5mm
Lead Pitch :
28.575mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Lead Spacing :
1.125 28.58mm
Number of Pins :
2
Datasheets
3186FC222M400MPC1
Cornell Dubilier Electronics 3186FC222M400MPC1
3186 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.500Dia 63.50mm -40°C~85°C Polar 28.575mm Radial, Can - Screw Terminals