315MXC680MEFC30X50
Mfr.Part #
315MXC680MEFC30X50
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 680UF 20% 315V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
2.14A @ 120Hz
Series :
MXC
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
2.996A @ 10kHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Capacitance :
680μF
Voltage - Rated :
315V
Operating Temperature :
-25°C~105°C
MXC 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In