315MXC560MEFC35X35
Mfr.Part #
315MXC560MEFC35X35
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 560UF 20% 315V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.9A @ 120Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MXC
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
315V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Factory Lead Time :
20 Weeks
Capacitance :
560μF
Ripple Current @ High Frequency :
2.66A @ 10kHz
MXC 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In