315MXC270MEFC30X25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
315MXC270MEFC30X25
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 315V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Series :
MXC
Factory Lead Time :
18 Weeks
Voltage - Rated :
315V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ High Frequency :
1.61A @ 10kHz
Capacitance :
270μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.15A @ 120Hz
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
MXC 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In