30HV12N681KN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
30HV12N681KN
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 680PF 3KV NP0 RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.420Lx0.250W 10.67mmx6.35mm
Feature :
High Voltage, High Temperature
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
6.35mm
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Package / Case :
Radial
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
7.62mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Style :
Straight
Applications :
Downhole
Series :
HV RAD-LDD Indust C0G HVHT200C
Reach Compliance Code :
not_compliant
Published :
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.300 7.62mm
Capacitance :
680pF
Tolerance :
±10%
Size Code :
ECCN Code :
EAR99
Length :
10.67mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
30HV12N681KN
KEMET 30HV12N681KN
HV RAD-LDD Indust C0G HVHT200C 680pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.420Lx0.250W 10.67mmx6.35mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
30HV12N681KN Overview
Ceramic capacitor is 0.420Lx0.250W 10.67mmx6.35mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A capacitor's lead pitch is the distance between adjacent threads, and it is 7.62mm.
30HV12N681KN Features
a size/dimension of 0.420Lx0.250W 10.67mmx6.35mm