30HV12N101KN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
30HV12N101KN
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 3KV NP0 RADIAL
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
6.35mm
Number of Terminations :
2
Applications :
Downhole
Lead Pitch :
7.62mm
Size / Dimension :
0.420Lx0.250W 10.67mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Tolerance :
±10%
Series :
HV RAD-LDD Indust C0G HVHT200C
Capacitance :
100pF
Terminal Finish :
Nickel (Ni)
Size Code :
Reach Compliance Code :
not_compliant
Feature :
High Voltage, High Temperature
Voltage - Rated DC :
3kV
Temperature Characteristics Code :
C0G
Package / Case :
Radial
Factory Lead Time :
20 Weeks
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Height Seated (Max) :
0.400 10.16mm
Mounting Type :
Through Hole
Length :
10.67mm
Lead Style :
Straight
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Spacing :
0.300 7.62mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
3000V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Datasheets
30HV12N101KN
KEMET 30HV12N101KN
HV RAD-LDD Indust C0G HVHT200C 100pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.420Lx0.250W 10.67mmx6.35mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
30HV12N101KN Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.420Lx0.250W 10.67mmx6.35mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 3kV, it can operate.7.62mm is the pitch of the lead of a capacitor, which is simply the distance (spacing) between adjacent threads.
30HV12N101KN Features
a size/dimension of 0.420Lx0.250W 10.67mmx6.35mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV