30FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
30FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
Manufacturer
JST
Description
CONN FFC VERT 30POS 1.00MM SMD
Manufacturer :
JST
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Housing Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
REACH SVHC :
Unknown
Filter Feature :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Feature :
Low Insertion Force (LIF)
Housing Color :
Black
Contact Finish :
Tin
Current Rating (Amps) :
0.5A
Cable End Type :
Straight
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Connector/Contact Type :
Contacts, Vertical - 1 Sided
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
500mA
Voltage - Rated :
50V
Gender :
Receptacle
Series :
FMN
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Pitch :
0.039 1.00mm
Mixed Contacts :
No
Contact Material :
Phosphor Bronze
Height Above Board :
0.201 5.10mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Solder
MIL Conformance :
IEC Conformance :
UL Flammability Code :
94V-0
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Number of Rows :
1
Factory Lead Time :
16 Weeks
DIN Conformance :
Total Number of Contacts :
30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Published :
Flat Flex Type :
FFC
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions :
30
JST 30FMN-BMT-A-TF(LF)(SN)
FMN Series FFC Contacts, Vertical - 1 Sided Tape & Reel (TR) 0.039 1.00mm Solder 30 Positions Surface Mount Tin -25°C~85°C 0.5A