30D257G006DD2
Mfr.Part #
30D257G006DD2
Description
CAP ALUM 250UF 6V AXIAL
Stock
424
In Stock :
424
Through Hole
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.374Diax0.945L 9.50mmx24.00mm
Voltage - Rated DC :
6V
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6V
Diameter :
9.53mm
Series :
TE
Tolerance :
-10% +75%
Pbfree Code :
No
Capacitance :
250μF
Published :
2016
Length :
24.714mm
Termination :
Axial
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Leakage Current :
0.0158mA
Datasheets
30D257G006DD2
Vishay / Sprague 30D257G006DD2
TE 250μF Capacitor -10% +75% Bulk Through Hole 0.374Diax0.945L 9.50mmx24.00mm -40°C~105°C Polar Axial, Can