30D107M063DD5A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
30D107M063DD5A
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 100UF 20% 63V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±20%
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarity :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ripple Current @ Low Frequency :
256mA @ 120Hz
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Axial, Can
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Life (Hours) :
2000 hours
Max Operating Temperature :
105°C
Size / Dimension :
0.374Diax0.945L 9.50mmx24.00mm
Voltage - Rated :
63V
Series :
30D
Polarization :
Polar
Ripple Current :
256mA
Ripple Current @ High Frequency :
409.6mA @ 100kHz
Capacitance :
100μF
Termination :
Axial
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.426Ohm @ 120Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Length :
24.003mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
30D107M063DD5A
Vishay / Sprague 30D107M063DD5A
30D 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 256mA 0.374Diax0.945L 9.50mmx24.00mm -40°C~105°C Polar Axial, Can