30D106M050BA2T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
30D106M050BA2T
Manufacturer
Vishay / Sprague
Package / Case
Axial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Sprague
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.248Diax0.512L 6.30mmx13.00mm
Packaging :
Bulk
Length :
13.0048mm
Ripple Current @ Low Frequency :
48mA @ 120Hz
Factory Lead Time :
21 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Mount :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25.85Ohm @ 120Hz
Max Operating Temperature :
105°C
Diameter :
6.3mm
Polarity :
Polar
Series :
30D
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial, Can
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Capacitance :
10μF
Life (Hours) :
2000 hours
Ripple Current @ High Frequency :
67.2mA @ 100kHz
Published :
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-40°C
Termination :
Axial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current :
48mA
Datasheets
30D106M050BA2T
Vishay / Sprague 30D106M050BA2T
30D 10μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 48mA 0.248Diax0.512L 6.30mmx13.00mm -40°C~105°C Polar Axial, Can