30CTQ040-1
Mfr.Part #
30CTQ040-1
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 15A TO262
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1mA @ 40V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Mounting Type :
Through Hole
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
40V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
620mV @ 15A
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Factory Lead Time :
6 Weeks
Datasheets
30CTQ040-1
SMC Diode Solutions 30CTQ040-1
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA Through Hole