30CTQ035S
Mfr.Part #
30CTQ035S
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Elements :
2
Voltage - Rated DC :
35V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Element Material :
SILICON
Capacitance :
900pF
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Pins :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Application :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE
Mount :
Surface Mount
Element Configuration :
Common Cathode
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 35V
Lead Free :
Contains Lead
Package / Case :
Terminal Position :
Single
Schottky
Reference Standard :
AEC-Q101
Base Part Number :
30CTQ035S
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
620mV @ 15A
Max Surge Current :
1.06kA
Max Reverse Leakage Current :
2mA
Current Rating :
30A
Max Operating Temperature :
175°C
Non-rep Pk Forward Current-Max :
265A
Published :
Number of Terminations :
2
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Forward Voltage :
620mV
Packaging :
Tube
Max Reverse Voltage (DC) :
35V
Average Rectified Current :
15A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Number of Phases :
1
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
30CTQ035S
Vishay 30CTQ035S
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 15A 35V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
30CTQ035S Overview
In operation, this device will be set to 620mV volts forward.As a general rule, surge currents should be monitored and kept below 1.06kA.In this case, the part can provide a current of 30A.There are approximately 900pF farads of capacitance in this device.When it's reverse biased, it's maximal reverse leakage current is 2mA.
30CTQ035S Features
620mV forward voltage
900pF farads
30CTQ035S Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
30CTQ035S applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23