30CPQ150
Mfr.Part #
30CPQ150
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-247-3
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO247
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
150V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Forward Voltage :
1.19V
Diode Type :
Schottky
Current Rating :
15A
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Reverse Leakage Current :
100μA
Supplier Device Package :
TO-247AC
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 150V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tube
Max Operating Temperature :
175°C
Voltage - Rated DC :
150V
Average Rectified Current :
15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1V @ 15A
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Element Configuration :
Common Cathode
Package / Case :
TO-247-3
Breakdown Voltage :
150V
Mount :
Through Hole
Max Surge Current :
1kA
Capacitance :
340pF
Max Reverse Voltage (DC) :
150V
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Peak Non-Repetitive Surge Current :
1kA
Number of Pins :
3
Datasheets
30CPQ150
SMC Diode Solutions 30CPQ150
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 15A 150V-DC TO-247-3 Through Hole
30CPQ150 Overview
Devices that have a forward voltage of 1.19V will operate.Keeping the surge current under 1kA and preventing it from exceeding it should be the rule.Array is possible to draw current from the part of 15A.This device has a capacitance of about 340pF farads.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 100μA.
30CPQ150 Features
1.19V forward voltage
340pF farads