30314-6002HB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
30314-6002HB
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Manufacturer :
3M
Product Category :
Headers, Male Pins
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Length - Mating :
0.236 6.00mm
Termination :
Solder
Connector Type :
Header
Number of Positions :
14
Contact Plating :
Gold
Insulation Height :
0.366 9.30mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Length - Post :
0.110 2.79mm
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Color :
Black
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Black
Lead Free :
Lead Free
Orientation :
Straight
Length :
25.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
8.78mm
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Shape :
Square
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Post :
Gold
Series :
303
Number of Contacts :
14
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Style :
Board to Board or Cable
Mating Post Length :
5.99mm
Housing Material :
Polyester
Number of Rows :
2
Mounting Type :
Through Hole
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Positions Loaded :
All
Gender :
Male
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Finish - Mating :
Published :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Gender :
Male
Max Current Rating :
1A
Lead Length :
2.79mm
Housing Color :
Feature :
Keying Slot
Contact Material :
Brass
Pitch :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
1A
Mount :
Through Hole
Datasheets
30314-6002HB
3M 30314-6002HB
303 Series 2-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester, Glass Filled 14-Position Board to Board or Cable 0.366 9.30mm Height