302R29W471KFVE-****-SC
Mfr.Part #
302R29W471KFVE-****-SC
Manufacturer
Johanson Dielectrics, Inc.
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 470PF 3KV X7R 1808
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Ratings :
X2, Y3
Thickness (Max) :
0.085 2.16mm
Feature :
Soft Termination
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Temperature Coefficient :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
250VAC
Series :
PolyTerm®
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
470pF
Applications :
Safety, Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.189Lx0.080W 4.80mmx2.03mm
Johanson Dielectrics, Inc. 302R29W471KFVE-****-SC
PolyTerm® 470pF 250VAC Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.189Lx0.080W 4.80mmx2.03mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 1808 (4520 Metric)
302R29W471KFVE-****-SC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.189Lx0.080W 4.80mmx2.03mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.
302R29W471KFVE-****-SC Features
a size/dimension of 0.189Lx0.080W 4.80mmx2.03mm