3.0SMCJ13A-13
Mfr.Part #
3.0SMCJ13A-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR SMC
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
14.4V
Supplier Device Package :
SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
13V
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Brand :
Series :
3.0SMCJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Tape and Reel (TR)
Unidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Packaging :
Reel
Power Line Protection :
No
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Details
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
21.5V
Power - Peak Pulse :
3000W (3kW)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
139.5A