2SEPC470MZ+TSS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2SEPC470MZ+TSS
Manufacturer
Panasonic
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 470UF 20% 2.5V T/H
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarity :
POLARIZED
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Ripple Current :
4.18A
Voltage :
2.5V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
470µF
Type :
Polymer
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Ripple Current @ High Frequency :
4.18A @ 100kHz
Factory Lead Time :
10 Weeks
Lead Spacing :
0.079 2.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Radial
Diameter :
5mm
Series :
OS-CON™, SEPC
Dielectric Material :
Aluminum
Packaging :
Tape and Box (TB)
Life (Hours) :
5000 hours
Number of Pins :
9
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated DC :
2.5V
Dissipation Factor :
10 %
Packing Method :
Box
Lead Pitch :
2mm
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Radial, Can
Lead Diameter :
600 µm
Ripple Current @ Low Frequency :
209mA @ 120Hz
Leakage Current :
500μA
Datasheets
2SEPC470MZ+TSS
Introducing Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 2SEPC470MZ+TSS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:2.5V, Type:Polymer, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:9, Number of Terminations:2, Package / Case:Radial, Can, 2SEPC470MZ+TSS pinout, 2SEPC470MZ+TSS datasheet PDF, 2SEPC470MZ+TSS amp .Beyond Aluminum - Polymer Capacitors Panasonic 2SEPC470MZ+TSS ,we also offer PCS1A330MCL1GS, EEF-CX0J101R, 10SVP47M, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Panasonic 2SEPC470MZ+TSS
470μF ±20% Radial, Can 0.354 9.00mm Tape & Box (TB) 7mOhm OS-CON™, SEPC Through Hole Polymer General Purpose