2EZ7.5DE3/TR12
Mfr.Part #
2EZ7.5DE3/TR12
Description
DIODE ZENER 7.5V 2W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Pbfree Code :
yes
Impedance :
2Ohm
Element Configuration :
Single
Zener Voltage :
7.5V
Tolerance :
±20%
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
DO-204AL, DO-41, Axial
Mount :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance-Max :
2Ohm
Base Part Number :
2EZ7V5
Diode Type :
ZENER DIODE
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5μA @ 5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
2W
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
2EZ7.5DE3/TR12
Microsemi 2EZ7.5DE3/TR12
ZENER DIODE 2Ohm ±20% 7.5V 5μA @ 5V -65°C~150°C 2W DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ7.5DE3/TR12 Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 5μA @ 5V.The reverse leakage current reaches zero at its maximum.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is supplied.
2EZ7.5DE3/TR12 Features
reverse leakage current of 5μA @ 5V
5μA @ 5V is the maximum voltage (Tol)