2EZ7.5D2/TR8
Mfr.Part #
2EZ7.5D2/TR8
Description
DIODE ZENER 7.5V 2W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 56V
Impedance-Max :
90Ohms
Factory Lead Time :
20 Weeks
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
75V
Published :
Tolerance :
±2%
Power - Max :
2W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Base Part Number :
2EZ75
Datasheets
2EZ7.5D2/TR8
Microsemi 2EZ7.5D2/TR8
90Ohms ±2% 500nA @ 56V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ75D2/TR8 Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 500nA @ 56V.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This value reaches 1.2V @ 200mA when the maximum Forward voltage (Vf) is applied.
2EZ75D2/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 56V
500nA @ 56V is the maximum voltage (Tol)