2EZ68D5/TR12
Mfr.Part #
2EZ68D5/TR12
Description
DIODE ZENER 68V 2W DO204AL
Diodes - Zener - Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Impedance-Max :
75Ohm
Power - Max :
2W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Through Hole
Diode Type :
ZENER DIODE
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
68V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 51.7V
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Base Part Number :
2EZ68
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Datasheets
2EZ68D5/TR12
Microsemi 2EZ68D5/TR12
ZENER DIODE 75Ohm ±5% 500nA @ 51.7V -65°C~150°C DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ68D5/TR12 Overview
An electrical device such as this requires reverse leakage current of 500nA @ 51.7V.During operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 68V volts.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1.2V @ 200mA V.
2EZ68D5/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 51.7V
500nA @ 51.7V is the maximum voltage (Tol)