2EZ6.2D5/TR8
Mfr.Part #
2EZ6.2D5/TR8
Description
DIODE ZENER 6.2V 2W DO204AL
Diodes - Zener - Single
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
HTS Code :
Power Dissipation-Max :
3W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power - Max :
2W
Qualification Status :
Not Qualified
Diode Type :
ZENER DIODE
Diode Element Material :
SILICON
Working Test Current :
73.5mA
Pin Count :
2
Packaging :
Cut Tape (CT)
Impedance-Max :
60Ohm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Base Part Number :
2EZ62
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Surface Mount :
No
JESD-609 Code :
e0
Terminal Form :
Wire
Voltage Tol-Max :
5%
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
62V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Connection :
Isolated
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Reference Voltage :
6.8V
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Pbfree Code :
No
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 47.1V
Mounting Type :
Through Hole
Configuration :
Single
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Polarity :
Unidirectional
Published :
Number of Elements :
1
Datasheets
2EZ6.2D5/TR8
Microsemi 2EZ6.2D5/TR8
ZENER DIODE 60Ohm ±5% 500nA @ 47.1V -65°C~150°C 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
2EZ62D5/TR8 Overview
A reverse leakage current of 500nA @ 47.1V is required to supply this electrical device.Voltage (Tol) is limited to 5%.Zener (Nom)'s maximum voltage is reduced to zero during operation.To operate this device, set the working test voltage to 73.5mA.1.2V @ 200mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.
2EZ62D5/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 47.1V
500nA @ 47.1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 73.5mA
minimal dynamic impedance is 73.5mA